Dom i Ogród

Architektura w ogrodzie – jak pomysłowo zaplanować przestrzeń?

Architektura w ogrodzie - jak pomysłowo zaplanować przestrzeń?

Wymarzony ogród to symbioza pomiędzy zielenią, przestrzenią rekreacyjną oraz strefą wypoczynkową. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest przemyślane zaplanowanie dostępnej przestrzeni. Jak zrobić to z głową? Zapraszamy do lektury.

Zorganizuj swój ogród

Aranżowanie oznacza umiejętne rozplanowanie danego miejsca. W przypadku ogrodu chodzi głównie o przemyślane rozplanowanie wszystkiego, co tylko chcemy w nim mieć. Jeśli oprócz bujnej trawy zamierzamy cieszyć się efektownymi roślinami – żaden problem! Zarówno dla kwiatów, jak i różnego rodzaju drzew znajdzie się przecież miejsce. Grunt, by były ulokowane w taki sposób, aby nie rzucać cienia tam, gdzie pragniemy słońca lub nie znajdowały się w okolicy miejsca zabaw dzieci, które nieopatrznie mogłyby przyczynić się do ich zniszczenia w trakcie zabawy.

Doskonałym pomysłem na efektowne wyeksponowanie roślin są pergole drewniane. Dzięki nim można skutecznie osłonić ogród przed widokiem z ulicy. Wykorzystując pergole drewniane, można pięknie wyeksponować rośliny pnące takie jak róże, winorośle, czy glicynie, uzyskując w ten sposób zachwycające kwiatowe ściany. Nie dość, że z ich pomocą możliwe będzie logiczne oddzielenie pewnych części ogrodu, to dodatkowo uzyskamy iście zapierający dech w piersi widok.

Chcesz ładnie wyodrębnić rabatki lub wyznaczyć trasę ścieżek? Postaw na płotki, którymi ogrodzisz swoje rośliny. Do wyboru masz propozycje pojedyncze lub w gotowych panelach, z drewna i tworzyw sztucznych, w kolorze brązu, zieleni oraz szarości – na pewno każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie.

Co warto mieć w ogrodzie?

Urządzając ogród, warto postawić na zbilansowanie tego, na czym w dużej mierze nam zależy. Jeśli oprócz uprawy przydomowego warzywnika i kilku krzewów z sezonowymi owocami, marzy Ci się niewielka strefa relaksu, przemyśl kwestię budowy altany. To doskonale rozwiązanie dla osób, które latem kochają grillować i chętnie zwołują weekendowe ogniska z przyjaciółmi.

Ciekawą, zdecydowanie szybszą w realizacji alternatywą dla altanek, mogą być ułożone na planie kwadratu pergole drewniane. Jeśli wewnątrz nich postawisz stół i krzesła – staną się ażurową namiastką altany, zdobiąc przy okazji cały obszar. Oprócz tradycyjnych mebli świetnym pomysłem są składane i – co najważniejsze – przenośne leżaki. Wersja mobilna to spore udogodnienie, gdyż może być w szybki sposób transportowana w stronę słońca lub cienia – wedle uznania.

Chcesz mieć szansę schłodzenia się podczas upału? Zaplanuj w swoim ogrodzie przestrzeń na basen. Czy wybierzesz rozporowy, czy stelażowy warto przygotować pod nim specjalną wylewkę, która zminimalizuje ryzyko uszkodzenia struktury basenu.

Similar Posts