Nieruchomości

Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy?

Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy?

Hossa na rynku mieszkaniowym trwa i, mimo nieustannego wzrostu cen, deweloperzy nie narzekają na brak klientów zainteresowanych kupnem własnych czterech kątów. Jakie mieszkania cieszą się największym powodzeniem wśród Polaków?

Rozmiar ma znaczenie

Jak się okazuje, metraż jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na decyzję o zakupie mieszkania. To kryterium, które dla wielu kupujących jest nawet ważniejsze niż cena. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski, Polacy najchętniej kupują od deweloperów lokale o powierzchni od 35 do 50 metrów kwadratowych. Stanowiły one 33% całej sprzedaży. W drugiej kolejności wybór padał na mieszkania, których wielkość mieściła się w przedziale od 50 do 65 metrów kwadratowych. Podobną popularnością cieszyły się te mające od 65 do 80 metrów kwadratowych powierzchni. Jak widać, najchętniej wybierane są mieszkania o kompaktowych rozmiarach.

Co ciekawe, w ostatnich latach większość mieszkań z rynku pierwotnego została zakupiona za gotówkę. W ostatnim roku sprzedaże na kredyt stanowiły jedynie 29% wartości wszystkich transakcji.

Postaw na dobrą lokalizację

Metraż odgrywa bardzo dużą rolę w przypadku wyboru mieszkania, jednak nie jest to jedyne kryterium, które biorą pod uwagę kupujący. Do innych ważnych dla nich czynników zaliczają się m.in.:

  • cena lokalu,
  • lokalizacja i dostęp do komunikacji publicznej i infrastruktury,
  • standard wykończenia,
  • dodatkowe elementy, np. balkon, taras, miejsce w garażu podziemnym.

Szczególnie istotna może się okazać właśnie lokalizacja, głównie w przypadku rodzin z dziećmi i osób, które do pracy dojeżdżają komunikacją miejską. Europejski Urząd Statystyczny zgromadził dane z których wynika, że aż 87% badanych osób odpowiedziało, że jednym z głównych kryteriów w przypadku kupna lokalu mieszkalnego jest łatwy dostęp do komunikacji i bezproblemowa możliwość przemieszczania się między innymi miastami. Natomiast dla około 44% badanych istotna jest przede wszystkim dostępność w bliskim otoczeniu szkół, punktów usługowych i sklepów. Te czynniki mają wpływ również na decyzje Polaków.

Popyt na mieszkania kompaktowe i położone w dobrej lokalizacji rośnie. Są bardzo dobrą inwestycją dla przedsiębiorców ze względu na ich wysoką atrakcyjność – a oferty wraz z cenami sprawdzisz na https://vantage-sa.pl/mieszkania-na-sprzedaz-we-wroclawiu/.

Similar Posts