Fauna i flora Porady

Hiacynt – uprawa i pielęgnacja, wszystkie przydatne informacje!

Hiacynt - uprawa i pielęgnacja, wszystkie przydatne informacje!

Hiacynt to roślina o nie tylko pięknie brzmiącej nazwie, ale również przyjemnym dla oka wyglądzie. To roślina znana na całym świecie, od jakiegoś czasu popularna także na balkonach i w ogrodach. Dowiedz się co robić, by hiacynty rosły zdrowo i pięknie, wytrwale ozdabiając Twój ogród!

Hiacynt pochodzenie i wygląd

Hiacynt (z łac. Hyacinthus) to odmiana należąca do roślin cebulowych, a więc takich, które rozwijają się nie z nasion, a cebulek. To roślina, która jest typowa w rejonach Turcji i Palestyny, a w naszym rejonie rozpowszechniona została jako roślina ogrodowa, która intensywnie kwitnie w kwietniu i maju.

Swoją popularność hiacynt zawdzięcza niezwykłej budowie i charakterystycznej barwie kwiatów. Wysokość hiacynta sięga od 20 do 30 cm i punktem centralnym jest tak zwany głąbik. Liście hiacynta są wąskie i długie, a kwiaty zebrane w grono. Kształt kwiatów przywodzi na myśl dzwoneczki. Barwy kwiatów zależą od odmiany, mogą być białe lub żółte, aż po intensywny błękit i ciemny fiolet.

Hiacynt odmiany

Podobnie jak inne rośliny cebulowe, również hiacynt ma różne odmiany, chociaż jest ich naprawdę mało. Pokrótce opiszemy charakterystyczne cechy poniżej. Główną i najbardziej znaną odmianą jest oczywiście Hiacynt Wschodni, o znanej, niebieskiej barwie.

  • Hiacynt wschodni (Hyacinthus Orientalis): Pochodzący z rodziny szparagowatych hiacynt wschodni pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. To oczywiście bylina, także w naszym klimacie. Dzięki temu możemy cieszyć się tą rośliną wiele lat, zanim przyjdzie czas na posadzenie nowych sadzonek. Ta główna odmiana typowo dla hiacynta sięga 30 cm wysokości. Cechą charakterystyczną są dzwonkowate, niebieskie kwiaty.
  • Hiacynt holenderski: Nie sposób nie wspomnieć o odmianach niezwykle popularnych w Holandii, która słynie z niezwykle pięknych kompozycji wykonanych właśnie z kwiatów tego gatunku. Każdy kolor rośliny ma charakterystyczną, uroczą nazwę, na przykład White Pearl (białe kwiaty), czy City of Haarlem (kwiaty żółte). Tutaj również zobaczymy hiacynty w kolorze niebieskim, ale równie popularne są różowe, białe lub czerwone kwiaty.
  • Hiacynt miniaturowy: To odmiana, której pędy dorastają zaledwie 10 cm. To także ciekawa ozdoba, chociaż nie cieszy się tak dużą popularnością, jak klasyczne wersje.
  • Hiacynt rzymski: Podobnie jak odmiana miniaturowa, hiacynty rzymskie nie dorastają do imponującej wysokości. Sięgające do 15 cm rośliny charakteryzują się rzadko rozmieszczonymi kwiatami.

Odmiany hiacynta nie różnią się między sobą tak bardzo, poza oczywiście kolorem kwiatów. Mają podobne wymagania, co do uprawy i pielęgnacji. Różnice w uprawie są natomiast między kwiatami ogrodowymi, a doniczkowymi. W zależności od tego, w jakiej formie Twoje hiacynty będą zdobić okolice Twojego domu czy mieszkania, należy dopasować sposoby dbania o te urocze rośliny.

Hiacynt doniczkowy uprawa i pielęgnacja: Jak dbać o hiacynty?

Hiacynt kwitnący w doniczce (hiacynt hyacinthus) może cieszyć nasze oczy nie tylko na balkonie. Podobnie do innych roślin cebulowych, hiacynty to rośliny kwitnące wiosną, jednak w warunkach domowych można mieć dorodnego hiacynta już pod koniec grudnia! O tym powiemy sobie jednak na końcu artykułu.

Te rośliny doniczkowe lubią stałą temperaturę, która sięga 16-20 stopni. Konieczne jest również stałe podlewanie hiacyntów. Chociaż hiacynt hyacinthus lubi słońce najlepiej nie wystawiać go bezpośrednio na jego działanie. Tak samo niekorzystne są miejsca, gdzie kwiat narażony jest na przeciągi, czy gorące powietrze z grzejników. Ziemia, w której znajdują się cebulki kwiatów powinna być wilgotna. Ważne jest, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Kiedy decydujesz się, by trzymać cebule w wodzie, wymieniaj ją codziennie na świeżą. Zaletą tych kwiatów jest fakt, że ziemia pod uprawę nie wymaga dodatkowego nawożenia.

Ciekawy sposób stanowi hiacynt w szkle. Ciekawy efekt możesz uzyskać wkładając posiadane cebule do przezroczystego wazonu z wodą. Codzienne wymienianie wody gwarantuje wzrost Twoich roślin, a niestandardowa donica zapewni ciekawą aranżację. Hiacynty w szkle prezentują się naprawdę interesująco! Pamiętaj jedynie, by cebulka kwiatu nie dotykała wody. Mają w niej znajdować się wyłącznie korzenie, w przeciwnym razie roślina bardzo szybko zgnije.

Hiacynt ogrodowy uprawa i pielęgnacja: Kiedy sadzić hiacynty i jak podlewać hiacynta?

W ogrodzie prawdopodobnie nietrudno będzie znaleźć odpowiednio słoneczne miejsce, by hiacynty dorodnie rosły. W cieniu również będą kwitły, jednak nie tak obficie. Nieco trudniejszym zadaniem jest znalezienie miejsca osłoniętego od wiatru, ponieważ nie działa on korzystnie na wysokie i delikatne pędy. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, hiacynt będzie doskonale prezentował się w każdym towarzystwie. Przykuwa wzrok zarówno na rabatkach, jak i w ozdobnych donicach. Pięknie będą prezentowały się razem z innymi roślinami cebulowymi, a także z kwiatami sezonowymi. Aranżacji nie zaszkodzą również zielone krzewy.

Zanim posadzisz cebule w ziemię, należy dopilnować, by była pozbawiona chwastów i spulchniona. Hiacynty lubią ziemię żyzną, przepuszczalną, o odczynie obojętnym. Cebule sadzi się we wrześniu lub w październiku i podobnie, jak w przypadku hiacyntów doniczkowych, trzeba je regularnie podlewać. Dobrze jest również nawozić, w początkowej fazie wzrostu, kwitnące cebule nawozem azotowym. W późniejszym czasie nie jest konieczne korzystanie z nawozu. Od czasu do czasu można korzystać z nawozu wieloskładnikowego.

Prawidłowo pielęgnowane hiacynty będą cieszyły nasze oczy wiosną, w czasie kwietnie i maja. Następnie stopniowo zaczną przekwitać, a naszym zadaniem jest podlewanie pędów od czasu do czasu, by po kilku tygodniach pozwolić liściom uschnąć. Na przełomie czerwca i lipca najlepiej wykopać cebule, pozostawić do delikatnego wysuszenia, a następnie przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Ważne, żeby miejsce, gdzie będziemy przechowywać hiacynty na przyszły rok, było także przewiewne. To gwarantuje dobre zachowanie się Twoich kwiatów na kolejny rok.

Niektórzy decydują się na pozostawienie cebulek w ziemi i również tak można zrobić. Hiacynty mogą kwitnąć w jednym miejscu nawet do 4 lat. Po upływie tego czasu zauważysz, że kwitną coraz słabiej. Coroczne wykopywanie cebulek jest polecane, ponieważ w ten sposób na przyszły rok możemy posadzić roślinę co roku w innym miejscu. To dobrze wpływa na kwitnienie tych roślin cebulowych, a także chroni je przed chorobami. Na jakie choroby narażone są hiacynty? Najbardziej narażone są oczywiście cebulki kwiatowe. Zwłaszcza wtedy, gdy musimy je przechowywać w odpowiednich warunkach zimą, do czasu kolejnego sezonu. Największym zagrożeniem dla hiacyntów są, między innymi:

  • Penicilioza, czyli odmiana grzyba, który atakuje cebulki przechowywane w miejscu o dużej wilgotności powietrza. Charakteryzuje się niebieskawym, pylącym nalotem na powierzchni cebulek. Bardzo szybko się rozprzestrzenia, a zakażone cebule trzeba koniecznie spalić.
  • Szara pleśń, która swój początek zwykle ma przy piętce cebuli. Zgodnie z nazwą objawem jest szary, pylący nalot. Tej chorobie zapobiega się zaprawiając hiacynty w odpowiednim środku chemicznym do kupienia w sklepie.
  • Mokra zgnilizna bakteryjna cechuje się małymi, brązowymi plamkami, które szybko zwiększają swoją objętość. Powodują gnicie cebulek i towarzyszy temu bardzo nieprzyjemny zapach. Zarażone cebulki trzeba odrzucić, a resztę zaprawić środkiem chemicznym jeszcze przed posadzeniem.

Hiacynt sadzenie i rozmnażanie

Hiacynt nie należy do roślin, które łatwo rozmnożyć. Skoro wiemy już, jak należy pielęgnować te rośliny, czas powiedzieć sobie, jak wygląda ich samodzielne rozmnażanie. Wiadomo że każdy ogrodnik pragnie w końcu wyhodować idealną roślinę od początku. Co zatem należy zrobić?

O ile uprawa hiacyntów jest prosta do opanowania, o tyle niełatwo jest wyhodować następne pokolenia. W tym celu posiadane przez nas cebule należy naciąć jeszcze przed posadzeniem. Nacięcie w kształcie krzyża zachęci roślinę do produkowania cebulek gwarantujących nowe egzemplarze tych roślin z rodziny szparagowatych. Kiedy po zasadzeniu pojawią się pierwsze pędy to znak, że operacja się udała. Jednak na pierwsze kwiaty przyjdzie nam czekać około 6 lat. Tak długi czas zniechęca ogrodników do działania. Zwłaszcza że nie mamy pewności, czy uprawiane przez nas cebulki zaowocują piękną rośliną.

Na koniec warto powiedzieć sobie o jednym, nieco odmiennym sposobie uprawy hiacyntów, zwanym pędzeniem. Dzięki temu rośliny mogą zakwitnąć w naszych domach znacznie wcześniej, bo już na początku stycznia. W tym celu należy posadzić cebule do doniczek na końcu września lub początku października. Następnie, przez około 2 miesiące, cebulki muszą leżeć pod warstwą piasku w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni. Gdy zaczynają kwitnąć, powinniśmy przykryć je papierowym stożkiem. Roślina o pięknych kwiatach prawdopodobnie pojawi się w naszym domu już w okolicy Bożego Narodzenia. Hiacynt po przekwitnięciu należy pozbawić suchych kwiatów i liści, a na koniec wykopać cebule z doniczki i posadzić w ogrodzie, kiedy nastanie wrzesień. Ważne, żeby pamiętać, że pędzenie cebulek można przeprowadzić tylko raz. Potem trzeba je posadzić w ogrodzie, gdyż nie sprawdzi się próba ponownego pędzenia.

Hiacynt to piękna roślina, nikt temu nie zaprzeczy. Nie jest także skomplikowane pielęgnowanie jej, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Wszelkie dostępne wskazówki pozwalają na jak najdłuższe cieszenie się hiacyntami. Te barwne kwiaty są świetnym pomysłem na interesujące, balkonowe lub ogrodowe aranżacje. Jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności pielęgnować żadnej odmiany hiacyntów, najwyższa pora wybrać się do sklepu ogrodniczego!

Uwaga: Nasza strona korzysta z plików cookies. Akceptując ciasteczka wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę i jej zaufanych partnerów. Zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych szczegółowo wyjaśnia zakładka, do której pokieruje Cię strona główna. W każdej chwili możesz zmienić zasady dotyczące przetwarzania i wykorzystywania danych.

Similar Posts