Wybór stołu jest niezwykle istotną decyzją. To wokół tego mebla toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Okrągły czy prostokątny? Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety obydwu opcji i podpowiadamy, do jakich pomieszczeń pasują różne modele.
Stół okrągły kontra stół prostokątny
Gdy uporamy się z oszacowaniem pożądanej wielkości stołu, pozostaje jeszcze kwestia jego kształtu. Wybór pomiędzy stołem okrągłym i prostokątnym nastręcza sporych trudności.
Zaokrąglone krawędzie zapewniają większe bezpieczeństwo użytkowania, co jest istotne, jeśli mamy w domu małe dzieci. Okrągły stół sprawdzi się lepiej w dużym wnętrzu, w którym będzie można ustawić go pośrodku. Dosunięty do ściany znacznie ograniczy powierzchnię użytkową pomieszczenia i optycznie je zmniejszy. Warto pamiętać również o kulturowej symbolice stołu i miejsca przy nim zajmowanego. U szczytu, czyli przy krótszym boku prostokątnego stołu, tradycyjnie zasiadały osoby specjalnie uprzywilejowane. Stół okrągły oferuje bardziej „demokratyczne” rozwiązanie. Nie ma przy nim żadnego wyróżnionego stanowiska, dlatego każdy czuje się jednakowo ważny. Jakie są zatem zalety prostokątnego stołu?
Taki model jest bardziej uniwersalny, jeśli chodzi o wybór miejsca do jego ustawienia. W razie potrzeby można dosunąć go do ściany, a ponieważ zajmuje mniej przestrzeni niż stół okrągły, jest wygodnym rozwiązaniem do małego pomieszczenia.
Jaki stół do kuchni?
Jadalnia w naszym mieszkaniu mieści się w kuchni? Urządzając wnętrze wielofunkcyjne, warto mieć na uwadze potencjalne niedobory wolnej przestrzeni. Jeżeli zależy nam na maksymalnej oszczędności miejsca, wybierzmy stół prostokątny bądź kwadratowy. Model rozkładany, który na co dzień może stać w rogu pomieszczenia, w razie wizyty większej liczby gości okaże się wystarczająco duży, by pomieścić wszystkich. Świetnie sprawdzę się np. biały stół Ocean Max o prostej minimalistycznej formie, solidny dębowy Sto albo nieco smuklejsza Baklawa. Zwolennicy wdzięcznych stołów okrągłych nie muszą czuć się rozczarowani. Strzałem w dziesiątkę okażą się kompaktowe, ale komfortowe w użytkowaniu stoły Ikka i Bernardin, idealne do małej kuchni w stylu scandi.
Jaki stół do jadalni?
Odrębna jadalnia zapewnia dużą dowolność w kwestii doboru stołu. Jeżeli zależy nam na połączeniu tradycyjnej elegancji i nowoczesnej funkcjonalności, zdecydujmy się na model o okrągłym białym blacie, np. stół Pixel, rewelacyjny do aranżacji minimalistycznych. W jadalni urządzonej w stylu modern classic znakomicie odnajdzie się nieduży okrągły stół Rolesław II, który w razie konieczności łatwo rozłożyć – wystarczy rozsunąć jego blat, by stworzyć z niego mebel idealny do rodzinnego biesiadowania. W wąskim, lecz długim pomieszczeniu lepiej postawić stół prostokątny, np. Bawaria Max o dekoracyjnie tłoczonych nogach lub Kent Max z efektownym frezem.
Jaki stół do salonu?
Stół do salonu jest zazwyczaj nie tylko miejscem spożywania posiłków, lecz także przestrzenią do pracy i rekreacji. Do odrabiania lekcji czy grania w gry planszowe najlepiej nadaje się stół prostokątny, który zapewnia więcej miejsca do rozłożenia potrzebnych akcesoriów niż stół okrągły. Jako meble do salonu w stylu minimalistycznym fantastycznie sprawdzą się rozkładane stoły Azteca Trio, Sandor bądź Stanford. Do wnętrz klasycznych pasują modele Antwerpen, Kent i Natalia, do skandynawskich – Gent, Porto lub Verde.
Jeśli jednak stół będzie nam służył głównie do spotkań przy kawie, możemy postawić na wersję okrągłą. Designerski stół Orlando z blatem z ciemnego orzecha zamiast czterech nóg ma ażurową smukłą podstawę z metalu. To idealny model do wnętrz nowoczesnych i loftowych. Wielbiciele klimatów industrialnych docenią stół Cono City, który posiada okrągły blat z litego dębowego drewna osadzony na metalowym stelażu polakierowanym na czarno. W salonie urządzonym w stylu minimalistycznym lub skandynawskim doskonale sprawdzi się z kolei okrągły stół Soho. To model z blatem z płyty MDF, efektowny i łatwy do utrzymania w czystości, a zatem znakomity do domu z małymi dziećmi.