Zamakająca ściana budynku pod balkonem, korozja obróbki blacharskiej, pękające płytki- to tylko nieliczne z wielu problemów jakie generują źle lub z nieodpowiednich materiałów wykonana obróbka blacharska. W takim razie co najlepiej sprawdzi się do obróbki krawędzi balkonów i czy okapniki blaszane to dobry pomysł? O tym poniżej.
Obróbka blacharska balkonu. Dlaczego to nie odpowiednie rozwiązanie?
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w części okapowej jest obróbka balkonu z blachy. Wykonywana jest ona najczęściej z blachy ocynkowanej o grubości od 0,55 do 0,75 milimetra. Tak wykonana obróbka blacharska balkonu, powinna zabezpieczać go przed ściekaniem wody na ścianę budynku oraz wnikaniem jej w głąb konstrukcji. Jednak bardzo często, generuje ona wiele problemów.
Obróbka blacharska krawędzi balkonu wykonana z blachy jest najczęściej problematyczna jeśli chodzi o łączenie jej poszczególnych elementów, w związku z tym staje się ona nieszczelna i nie działa tak jak powinna. Oprócz tego niewielka grubość blachy sprawia, że wykonane z niej okapniki balkonowe są bardzo giętkie, przez co powierzchnia do której są one mocowane, niekiedy o niewielkich nierównościach, sprawia, że niemożliwe jest ich szczelne zamontowanie, co z kolei doprowadza do przedostawania się wody pod blachę i jej korozji.
Dodatkowo właściwie wykonany okapnik z blachy powinien posiadać także kapinos o odpowiednio wyprofilowanym kącie, który ciężko uzyskać w momencie samodzielnego montażu blachy. Ponadto nowoczesny sposób cynkowania blachy sprawia, że nie jest ona także tak bardzo odporna na korozje jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego też coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania zastępując je poprzez profesjonalne systemowe obróbki blacharskie balkonów.
Z jakimi problemami przyjdzie się nam mierzyć, wybierając blachę na balkon?
W związku z powyższym obróbka blacharska balkonu wykonana z blachy ocynkowanej najczęściej doprowadza do uszkodzeń konstrukcji, poprzez zamykanie ich powierzchni. Wnikająca woda stopniowo wchodzi w reakcję z betonem, powodując korozję blachy. Dodatkowo w okresie zimowym, może ona doprowadzić nawet do pękania płytek lub powierzchni posadzkowej w wyniku zamarzania wody. Oprócz tego niepoprawnie wykonana obróbka blacharska balkonu, ze źle wyprofilowanym kapinosem doprowadza także do zamykania powierzchni ścian budynku, a w efekcie odpadania z nich elewacji, a nawet wykwitów pleśni i grzybów w pomieszczeniach, znajdujących się pod balkonem lub bezpośrednio przylegających do niego. Podsumowując, obróbka balkonu z blachy może doprowadzić do:
- powstawania zastoisk wodnych,
- pękania i odpadania płytek,
- zamykania fundamentów budynku,
- zamakanie ścian pod balkonami,
- wykwitów pleśni i grzybów,
- zamszenia krawędzi balkonów,
- powstawania mostków termicznych.
Jakie rozwiązania wybrać do obróbki balkonu zamiast blachy?
W takim razie jeśli blacha na balkon nie jest dobrym rozwiązaniem, co warto wybrać zamiast niej? Rozwiązaniem w tym przypadku mogą być systemowe obróbki blacharskie balkonów, jakie można znaleźć między innymi w sklepie https://balkony-tarasy24.pl/.
Obecnie systemowe obróbki blacharskie balkonów produkowana są przez wyłącznie renomowane marki, takie jak firma Renoplast. Jej okapniki balkonowe przede wszystkim cechują się wysoką odpornością na korozję, za sprawą wykonania ich z aluminium, pokrytego dodatkowo warstwa poliestrową. Materiał ten zapewnia także właściwą sztywność profilu, eliminując tym samym problemu, z dokładnym przyleganiem ich, jak ma to miejsce w przypadku blaszanych okapników. Oprócz tego dostępne są one w wielu wariantach do wybór, ze względu na rodzaj wykończenia i powierzchni na jakiej mają być zastosowane. Dzięki temu dopasowanie ich do krawędzi balkonu nie stanowi niemal żadnego problemu. Wyróżnia się więc wobec tego gotowe obróbki blacharskie balkonów dedykowane do:
- balkonów z posadzkami ceramicznymi na zaprawie klejowej,
- balkonów z posadzkami żywicznymi,
- balkonów z posadzkami uniesionymi, wentylowanymi.
Sama obróbka blacharska krawędzi balkonu z ich wykorzystaniem cechuje się także niezwykłą prostotą. Wszystko za sprawą tego, że tego typu okucia balkonu to zarówno proste elementy przeznaczone na krawędzie czołowe lub boczne, jak i specjalnie wyprofilowane narożniki, a montaż wykonuje się z użyciem odpowiednich szablonów, dzięki którym nawet amatorzy w pracach remontowych są w stanie zamontować je w pełni poprawnie.
Podsumowując, chcąc uniknąć nieszczelności tarasów i balkonów najlepiej już na etapie ich wykonywania postawić na systemowe obróbki blacharskie, które gwarantują pełną szczelność w strefie okapowej. To ile kosztuje obróbka blacharska balkonu z ich wykorzystaniem, jest bowiem z pewnością tańsze niż regularne wykonywanie renowacji tych konstrukcji, które nieodpowiednio zabezpieczone mogą ulegać uszkodzeniu nawet po każdym okresie jesienno-zimowym, doprowadzając do nieestetycznego wyglądu budynków oraz ich destrukcji, która może wygenerować w przyszłości ogromne wydatki, związane z koniecznością naprawy elewacji, a nawet fundamentów.