Popularność budownictwa modułowego cały czas rośnie, co wynika z wielu zalet tego innowacyjnego rozwiązania. Dawniej dom z gotowych elementów utożsamiany był z czymś mało praktycznym, wręcz z nieatrakcyjnym kontenerem, nienadającym się do codziennego zamieszkiwania. Obecnie można już mówić o pełnowymiarowych budynkach, o różnej wielkości i układzie pomieszczeń. Dostępnych jest coraz więcej projektów, jedne są ciekawsze od drugich. Dotyczą one zarówno domów jedno-, jak i dwurodzinnych, budynków zbiorowych. Możliwości jest wiele.
Czym charakteryzuje się budownictwo modułowe?
Domy modułowe nie są murowane, ale powstają w fabrykach, składają się z gotowych elementów, które przywożone są na plac budowy, po czym składają je profesjonalne ekipy. Montaż polega na łączeniu modułów, znikają wszelkiego typu prace wykonywane na mokro, co znacznie skraca czas realizacji inwestycji. Samo postawienie domu modułowego zajmuje na miejscu docelowym od kilku dni do niemaksymalnie kilku tygodni. Podejmowane są prace konstrukcyjne i wykończeniowe. Jedyne o co trzeba zadbać przed przywiezieniem gotowych półproduktów z fabryki, to o wykonanie odpowiednich fundamentów. Do wyboru mamy stopy fundamentowe, bloki betonowe i podpory systemowe. Wyróżnia się wiele rodzajów domów modułowych, ale najczęściej ich konstrukcją jest szkielet stalowy, wypełniony keramzytobetonem lub płytami warstwowymi. Do tego dochodzi jeszcze warstwa izolacyjna i wykonanie instalacji wodnokanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej.
Budownictwo modułowe można śmiało określić mianem energooszczędnego. Ich konstrukcja daje duże możliwości, jeśli chodzi o konfigurację i dalszą rozbudowę. W każdej chwili można wzbogacić budynek o kolejne moduły, zwiększając jego całkowitą powierzchnię użytkową. Co więcej, dom modułowy można powiększyć nie tylko w pionie, ale też w poziomie. Wszystkie prace związane z montażem mogą być prowadzane niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Pełna swoboda dotyczy również wyboru podłoża, gdyż domy z gotowych elementów stawia niemalże wszędzie. Charakterystyczne dla budynków modułowych jest przejrzystość kompozycji, prosta i oszczędna forma. Kwestia wykończenia i wyposażenia modułów uzależniona jest od wybranego przez inwestora standardu.
Jakie są zalety budownictwa modułowego?
Domy modułowe wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. Można tutaj mówić o ogromnych możliwościach, łącznie ze stworzeniem małych dzieł sztuki architektonicznej. Coraz częściej padają stwierdzenia, że budownictwo modułowe jest wręcz lepsze od tego tradycyjnego. Dla wielu największą zaletą jest skrócenie czasu budowy o nawet 50% w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Do rozpoczęcia prac można przystąpić jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę – półprodukty będą powstawały już w momencie przygotowania terenu pod inwestycje. Po zakończeniu prac ziemnych można wobec tego przystąpić już do montażu modułów. Wystarczy jeszcze wykonać niezbędne przyłącza i mamy gotowy budynek. Wszystko to wiąże się z niewielką ilością odpadów i śmieci, co z pewnością wpływa korzystnie na środowisko naturalne.
Należy podkreślić pewien istotny fakt, a mianowicie wysoką jakość modułów, które cechują się świetnymi parametrami użytkowymi. Można w ich przypadku mówić o nawet kilkudziesięciokrotnie lepszym współczynniku izolacji termicznej niż w budynkach murowanych. Do tego dochodzi szeroki wachlarz wyboru elewacji i pełna swoboda kształtowania wnętrz. Tym co odróżnia budynek modułowy od tego tradycyjnego jest to, że ten pierwszy można w każdej chwili zdemontować, przetransportować i postawić na nowo. Co więcej, można zrobić to wielokrotnie. Mobilność jest dużą zaletą. Podobnie jak możliwość rozbudowywania i przebudowywania budynku modułowego. Wszystko to sprawia, że inwestor może dostosować go w pełni do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań. Ograniczenia dotyczące ukształtowania terenu są niewielkie. Dom z gotowych elementów może zostać wzniesiony nawet na gruncie o słabej nośności.
___________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo