Porady

Rozdzielnia elektryczna – dlaczego musisz mieć ją w swoim domu?

Rozdzielnia elektryczna – dlaczego musisz mieć ją w swoim domu?

Prawidłowo zaplanowana i wbudowana instalacja elektryczna z reguły działa bezawaryjnie, a jeśli pojawiają się jakieś problemy z prądem, to zwykle pochodzą one z przewodów znajdujących się na zewnątrz mieszkania lub domu. Rozdzielnia elektryczna to narzędzie, które pomaga nam utrzymać kontrolę nad obwodami elektrycznymi w domu. 

Rozdzielnia elektryczna co to jest? 

Najprościej mówiąc, rozdzielnia, często nazywana również rozdzielnicą elektryczną, łączy w sobie zakończenia wszystkich obwodów w domu. Często nazywana jest również tablicą rozdzielczą. Ma postać niedużej skrzynki z kompletem tzw. korków, czyli przełączników prądu. Zwykle umieszcza się ją na klatce w blokach mieszkalnych, a w nowszym budownictwie swoją rozdzielnię ma każde mieszkanie. W domach jednorodzinnych miejsce na rozdzielnicę elektrycznej jest dowolne, jednak ze względu na większą liczbę pomieszczeń, dom powinien mieć więcej obwodów, co również wiąże się z większym rozmiarem skrzynki. 

Rozdzielnica elektryczna funkcje

Tablica rozdzielcza powinna znajdować się w każdym domu, ponieważ pomaga w wygodny sposób kontrolować instalację elektryczną w domu: 

– Posiada włącznik i wyłącznik prądu w całym mieszkaniu.

– Dzięki rozdzielnicy możliwe jest wyłączenie prądu tylko w danym obwodzie, na przykład w kuchni, jeśli ma ona swój obwód.

– Rozdzielnia zabezpiecza dom przed pożarem, odcinając dopływ prądu natychmiast, kiedy w instalacji pojawi się zwarcie.

– Tablica rozdzielcza pomaga zlokalizować miejsce ewentualnej awarii, ponieważ widzimy, w jakim obwodzie prąd został automatycznie odłączony.

– Rozdzielnica posiada ogranicznik przepięciowy, który zabezpiecza instalację w domu przed skutkami awarii prądu w instalacjach doprowadzających prąd lub działaniem burzy. 

Kiedy wymienić rozdzielnię elektryczną?

Tablica rozdzielcza zwykle montowana jest wraz z nową instalacją w domu czy mieszkaniu. Nawet najlepsza rozdzielnica nie uchroni nas przed częstymi awariami prądu, jeśli instalacja elektryczna jest przestarzała lub wadliwa, co zdarza się w starym budownictwie bardzo często. W przypadku częstego wyłączania się bezpieczników, które automatycznie odcinają dopływ prądu zwykle, gdy instalacja jest przeciążona, warto pomyśleć o wymianie obwodów. Wiąże się to oczywiście z kosztami i koniecznym remontem mieszkania, gdyż wymiana przewodów wymaga kucia ścian. Dlatego planując remont, warto zdecydować się dodatkowo na wymianę instalacji, którą zwieńczy rozdzielnia elektryczna. W ten sposób zapewnisz sobie spokój na długie lata. 

Similar Posts