Porady

Więźba dachowa – jak dobrać, aby dach był bezpieczny i trwały

Więźba dachowa – jak dobrać, aby dach był bezpieczny i trwały

Szkielet dachu – to określenie bardzo niedokładne, ale obrazowe. Więźba dachowa, to element konstrukcyjny budynku, na którym umieszcza się pokrycie dachu. Od jakości materiału i solidności wykonania zależy nie tylko wygląd domu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo fizyczne i termiczne użytkowników.

Elementy składowe więźby

Więźba dachowa to z reguły konstrukcja drewniana. Najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe lub sosnowe, a jako uzupełnienie do mniejszych elementów doskonale nadają się dąb i akacja. Zasadą, której przestrzegać należy bezwzględnie jest użycie drewna sezonowanego – wilgotność nie może przekraczać 20%. Przed montażem więźby nieodzowne jest również zabezpieczenie drewna środkami przeciwko szkodnikom oraz impregnatami gwarantującymi bezpieczeństwo na wypadek pożaru.

W skład więźby wchodzą: wiązary, krokwie, murłaty, płatwie, kleszcze, wieńce, stolce, zastrzały. Oczywiście nie wszystkie rodzaje więźby posiadają wymienione części składowe.

Spośród wymienionych za najważniejszą uznaje się wiązar – to element nośny dachu, który przenosi obciążenia (własne, śnieg, wiatr) na podpory główne, czyli ściany nośne lub słupy.

Rodzaje więźb dachowych

Zastosowanie różnych rodzajów więźby dachowej ma ścisły związek z rozpiętością dachu.

Najczęściej stosowane to:

Więźba krokwiowa

Prosta konstrukcja stosowana w dachach o rozpiętości do 6 m i nachyleniu połaci 40 -60 stopni.

Krokwie mające długość nieprzekraczającą 4,5 metra rozstawia się w odstępach co 80 – 120 cm.

Więźba jętkowa

Konstruuje się ją w budynkach o rozpiętości dachu przekraczającej 6 metrów. Robi się to głównie ze względów finansowych – więźba krokwiowa na takim budynku musiałaby być wykonana z belek o znacznie większym przekroju. Jętki są to umieszczone mniej więcej w połowie długości krokwi belki rozpierające krokwie. Jętki umieszczone tuż pod kalenicą określa się mianem grzędy.

Więźba płatwiowo – kleszczowa

To potężne konstrukcje trzymające dachy rozparte powyżej 12 metrów. Płatwie to dodatkowe poziome belki wsparte na słupach i umieszczone w połowie długości krokwi. Konstrukcję usztywniają kleszcze, które wiążą końce słupów z partymi na nich krokwiami. Kleszcze umieszcza się co trzecią lub czwartą parę krokwi.

Wykonanie więźby

Elementy konstrukcyjne więźby najczęściej przycina się na budowie. Możliwe jest zamówienie drewna na wymiar – nawet ciesielskie wręby i zaciosy będą zrobione we wskazanych miejscach. Postawienie więźby wymaga jednak wiedzy i doświadczenia – samodzielnie mogą robić to wyłącznie osoby, które miały do czynienia z budownictwem. Dla bezpieczeństwa całej konstrukcji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy wyspecjalizowanej w budowie tego rodzaju konstrukcji.

Similar Posts