Porady

Wentylator do pomieszczeń – jak wybrać najlepszy?

Wentylator do pomieszczeń - jak wybrać najlepszy?

Wentylacja pomieszczeń to bardzo ważna rzecz, która umożliwia nie tylko przepływ świeżego powietrza. Jak wybrać najlepsze wentylatory?

 

1. Dlaczego wentylator to ważny element wyposażenia wnętrz?

2. Wentylator stojący a systemy wentylacyjne – co jest lepsze?

3. O czym pamiętać wybierając system wentylacji?

 

Dlaczego wentylator to ważny element wyposażenia wnętrz?

Wentylacja pomieszczeń to bardzo ważny element utrzymania właściwej temperatury, jakości powietrza oraz wilgotności wewnątrz budynków. Co więcej, stosując nowoczesne systemy możliwa jest rekuperacja, czyli częściowe odzyskanie energii przez urządzenie, co czyni je bardziej ekonomicznym w użytku. O ile w przypadku domowego zastosowania możemy wykorzystać wentylator stojący czy biurkowy, o tyle takie pomieszczenia, jak kuchnia, łazienka czy – w przypadku firm – biura i hale przemysłowe wymagają odpowiedniego systemu, który jest w stanie zrobić dużo więcej, niż tylko dostarczyć świeże powietrze.

 

Wentylator stojący a systemy wentylacyjne – co jest lepsze?

Wentylator łazienkowy czy kuchenny ma za zadanie przede wszystkim umożliwić filtrowanie powietrza oraz zniwelowanie nadmiaru wilgoci. Dzięki obiegowi powietrza utrudnione jest pojawianie się pleśni, grzybów czy nieprzyjemnego stęchłego zapachu. Wybierając tego typu produkty powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby były one wydajne i jednocześnie energooszczędne. Z kolei rekuperatory i akcesoria montażowe przeznaczone do dużych instalacji, na przykład w pomieszczeniach biurowych czy na sali produkcyjnej, muszą posiadać dodatkowe atesty i umożliwiać nam także filtrowanie powietrza z różnorodnych cząsteczek, czy też zapewnienie dopływu powietrza do określonej maszyny, aby nie uległa ona przegrzaniu. Tego typu instalacje są zwykle bardzo rozbudowane, a do ich właściwej pracy potrzeba odpowiedniej konserwacji oraz użytkowania.

 

O czym pamiętać wybierając system wentylacji?

Jeżeli wybieramy wentylator do dużych przestrzeni domowych, jak na przykład salon, gabinet czy łazienka, powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc oraz to, czy jest on w stanie częściowo odzyskiwać energię, z której korzysta. Dzięki systemowi rekuperacji nasze rachunki za prąd będą zauważalnie niższe. Dodatkowym ważnym aspektem jest także gwarancja – powinniśmy dostać ją na co najmniej dwa lata, tak jak na każde inne urządzenie elektroniczne kupowane na terenie Unii Europejskiej. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości, dobrym pomysłem jest nie oszczędzanie na zakupie wentylatora – lepsze marki będą mniej awaryjne, jak i łatwiej dokupimy do nich części czy filtry.

Similar Posts