Porady

Ściana nośna – co trzeba wiedzieć zanim zapadnie decyzja o wyburzeniu

Ściana nośna – co trzeba wiedzieć zanim zapadnie decyzja o wyburzeniu

Remont starego mieszkania czy pomysł na nową aranżację polegającą na otwarciu pomieszczeń, to sytuacje, w których często zachodzi konieczność wyburzenia ścian. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników warto zwrócić się o pomoc do fachowców – ściana ścianie nierówna, a nierozważne pozbawienie budynku ważnego elementu konstrukcyjnego, jakim jest ściana nośna, może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

 

Jakie zadania pełni ściana nośna?

To element konstrukcji budynku, który poza własnymi, przenosi również wiele innych obciążeń. Mówiąc obrazowo – ściana nośna jest jak Atlas – siłacz, który podtrzymuje dach, stropy, przejmuje na swoje barki obciążenia ze ścian działowych oraz wszelkie obciążenia konstrukcji wynikające z użytkowania.

 

Jak rozpoznać ścianę nośną?

Ściany nośne i działowe różni grubość. Działowe, czyli te służące do podziału przestrzeni domu czy mieszkania na poszczególne pomieszczenia, to ściany o grubości nieprzekraczającej 16 cm (najczęściej między 6,5 a 14 cm). Ściana nośna może być grubsza o 10 cm – zazwyczaj ma ponad 20 cm

Pomiaru grubości można dokonać przy ościeżnicy, a jeśli ściana nie ma otworów drzwiowyc, to konieczne jest wywiercenie otworu długim wiertłem. Głębokość zanurzenia wiertła da nam wynik pomiaru grubości ściany.

Ze względu na różne materiały i technologie budowlane opieranie się na rozmiarze może nieść ryzyko poważnego błędu – żelbetonowe konstrukcje budynków mają ściany nośne o grubości 20 cm, więc o pomyłkę nietrudno. Ze względu na wagę problemu wszelkie pomiary zlecić ekspertom od budownictwa. Jest to również konieczne ze względów proceduralnych – wyburzanie ścian nośnych obwarowane jest przepisami i procedurami – wymaga zgłoszenia przebudowy i wykonania dokumentacji projektowej.

 

Czy każdą ścianę można wyburzyć?

Nie zawsze wyburzenie ściany nośnej jest możliwe. Jeśli jest to miejsce, w którym umieszczone są przewody wentylacyjne albo przechodzą tamtędy piony instalacyjne, to ich przeniesienie w domach wielorodzinnych jest niemożliwe, a w jednorodzinnych trudne i kosztowne.

W miejsce zlikwidowanej ściany nośnej konieczne jest zastosowanie podciągów, czyli elementów konstrukcji, które przejmą funkcje ściany. Są to belki stalowe o długości maksymalnej 5 m (istnieje możliwość łączenia belek w dłuższe elementy). Czasem podciąg okazuje się niewystarczający i należy podtrzymać konstrukcję filarami ze stali, które często wymagają poduszek z betonu. Bez wątpienia filary są ulubionym elementem projektantów wnętrz.

 

Ściany działowe też są ważne!

W niektórych przypadkach, szczególnie w starych budynkach sprzed drugiej wojny światowej. ściany działowe nie były zwykłymi przegrodami, ale odbierały część obciążeń. Usunięcie takiej ściany działowej może spowodować ugięcie stropów na dole i na górze, a nawet doprowadzić do zawaleń. Wprawdzie nie ma tu zagrożenia katastrofą, ale problem na pewno istnieje i w przypadku starych budynków zawsze należy korzystać z usług osób biegłych w sztuce budowlanej.

Similar Posts