Porady

Jak spuścić wodę z bojlera?

Jak spuścić wodę z bojlera?

W opuszczonych domach, domkach letniskowych oraz budynkach postawionych na ogródkach działkowych należy zabezpieczyć instalację hydrauliczną na zimę. Żeby nie zamarzła, trzeba spuścić z niej wody. W przypadku grzejników nie jest to skomplikowane. Należy tylko odkręcić zawór bezpieczeństwa. Natomiast spuszczanie wody z bojlera jest o wiele trudniejsze. Dowiedz się, jak zabezpieczyć go przed zimą. 

W jaki sposób spuścić wodę z bojlera elektrycznego?

Metoda, którą zaraz opiszemy jest uniwersalna. Sprawdzi się w znaczącej ilości przypadków. Wodę można spuścić tylko po zamknięciu zaworu głównego, żeby zimna woda nie przedostawała się do bojlera. Gdy chcesz opróżnić podgrzewacz wody Ariston albo spuścić ją z bojlera elektrycznego, to bezwarunkowo pamiętaj o tym, żeby odłączyć go od źródła prądu. 

Pierwszym etapem jest wykręcenie zaworu bezpieczeństwa albo odkręcenie specjalnej śrubki, która jest przeznaczona właśnie do odprowadzania wody z pojemnika. Trzeba zrobić to stopniowo. Gdy wykręcisz cały zawór, to woda wypłynie natychmiastowo. Jednak pod dużym ciśnieniem. Bardzo prawdopodobne, że będziesz przez to mokry, ale o wiele gorsze jest to, że bojler ma standardowo od 80 do 100 l pojemności. W związku z tym, nie zdążyć podstawić misek, aby woda nalała się właśnie do nich. Z tego względu trzeba to wykonywać stopniowo oraz uzbroić się w cierpliwość. Opróżnianie bojlera może Ci zająć nawet ponad godzinę. 

Czasami jednak bywa tak, że po odkręceniu śrubek lub zaworu woda nie będzie chciała płynąć. Może to znaczyć, że potrzebne będzie odkręcenie albo demontaż wężyka, który odprowadza ciepłą wodę z góry. Wtedy woda powinna zacząć schodzić powoli z góry.

Wymiana bojlera oraz ponowne napełnianie go wodą

Spuszczanie wody może być potrzebne na zimę lub w chwili, gdy zamierzasz wymienić bojler elektryczny na kolejny model. W obu przypadkach dobrze jest skontrolować, żeby cała woda wyciekła. Wymiana bojlera i nie trudna i nie potrzeba na nią wiele czasu. Zazwyczaj zajmują się nią profesjonaliści, czyli hydraulicy z firmy produkującej lub sprzedającej bojlery. Gdy chcesz robić to samodzielnie, to nie ma problemu, bo tak naprawdę nie jest to skomplikowana czynność. Wystarczy tylko bardzo starannie połączyć wszystkie przewody, rurki oraz skalibrować wyświetlacz elektryczny. Wskazówki dotyczące wszystkich tych czynności znajdziesz w instrukcji. Wymiana bojlera lub ponowne napełnianie to dla wielu osób bardzo stresująca sytuacja. Jednak ryzyko zapowietrzenia bojlera nie jest duże. Spróbuj sam!

Similar Posts