Dom i Ogród

Jak wybrać nowoczesne systemy grzewcze? 4 instalacje grzewcze do twojego domu

Jak wybrać nowoczesne systemy grzewcze? 4 instalacje grzewcze do twojego domu

Budując dom, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię ogrzewania. Obecnie mnóstwo jest nowoczesnych systemów grzewczych, jakie można zastosować. Większość z nich wyróżnia się łatwością w obsłudze, minimalną ingerencją w środowisko i szybkim montażem. Jakie instalacje grzewcze wybrać do domu?

1. Modułowe systemy kominowe

Osoby budujące dom, marzą najczęściej o kominku, głównie przez walory estetyczne. Ocieplają one budynek, ale i wprowadzają kameralną, domową atmosferę. Kominki dostępne są teraz w nieco unowocześnionych i udoskonalonych wersjach i sprawdzają się nawet w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Wyróżnia się wiele zalet takich kominków, przede wszystkim systemy grzewcze modułowe są szybkie i proste w montażu, ich budowę sprawdzisz na schiedel.com. Nie zajmują dużo miejsca, drzwiczki wyposażone są w funkcję samozamykania, dodatkowo system paleniskowy ma certyfikat eksploatacji z niezależnym obiegiem powietrza. Takie systemy grzewcze opalane są wyłącznie drewnem opałowym lub brykietem drzewnym.

2. Pompy ciepła

Nowoczesną instalacją grzewczą jest pompa ciepła. Jest ona przyjazna środowisku, zapewnia niskie koszty eksploatacji, jest wręcz niezawodna. Wybranie systemu grzewczego opartego na pompie ciepła wpływa na niższe koszty budowy domu. Znika np. konieczność montowania komina. Ponadto obsługa takiej instalacji jest prosta, wystarczy jedynie odpowiednio ustawić regulator. Na korzyść jest także to, że właściwy montaż takiej pompy pozwala na jej użytkowanie nawet przez pół wieku. Wykorzystywanie energii elektrycznej, która pochodzi np. z energii słonecznej czy z wiatru w najbliższych latach prawdopodobnie wzrośnie. Jest to więc dobry moment na wyposażenie domu w taką pompę ciepła. W dodatku można otrzymać na nią nisko oprocentowany kredyt lub dofinansowanie inwestycji proekologicznej.

3. Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne z powodzeniem stosowane są w krajach, w których nasłonecznienie jest nieco większe niż w Polsce. Można jednak za ich pomocą wspomóc centralne ogrzewanie zamontowane w domu. Są one montowane na dachach, najczęściej musi to być ich południowa strona. Za pomocą uzyskanej w ten sposób energii, możliwe jest ogrzanie wody użytkowej, co znacząco obniży koszty comiesięcznych rachunków.

4. Ogrzewanie gazowe

Jeśli planujesz ogrzewanie gazowe, masz do wyboru: podłączyć budynek do zewnętrznej sieci gazowej lub używać gazu płynnego, który będzie przechowywany w specjalnym zbiorniku na działce. Warto jednak rozważyć jedną z tych opcji, ponieważ ogrzewanie gazowe to przede wszystkim wygoda. Wiele osób budujących domu sięga właśnie po takie rozwiązanie. Użytkowanie jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy zlecać raz w roku przegląd kotła, a temperaturę można automatycznie zaprogramować. Ponadto, mając w domu taki system grzewczy, łatwiej zachować czystość. Są też i wady takiej instalacji. Przede wszystkim jest ona kosztowna, chodzi głównie o wykonanie kotłowni. Do tego wymaga dopełnienia wielu formalności. Są one związane z warunkami przyłączenia do sieci gazowej, oczekiwaniem na zgodę, zawarciem umowy, wnioskiem o pozwolenie na budowę itp. Montaż takiego systemu grzewczego może być więc nie tylko kosztowny, ale też czasochłonny.

Similar Posts