Porady

O czym należy pamiętać w kontekście hydroizolacji balkonu?

O czym należy pamiętać w kontekście hydroizolacji balkonu?

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez balkonu. Pojawiają się one zarówno w blokach, jak i w domach wolno stojących. Niektórym służą do przechowywania rowerów czy suszenia prania, inni lubią wypijać poranną kawę podziwiając krajobrazy wprost z balkonu. Niemniej jednak bardzo ważnym elementem, którego nie można pominąć, remontując lub dopiero projektując mieszkanie, jest hydroizolacja balkonu. Na co należy zwrócić uwagę w kontekście hydroizolacji balkonu?

Po co nam hydroizolacja?

Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, po co nam właściwa hydroizolacja balkonu? Otóż zarówno balkon, jak i taras to elementy wystające poza konstrukcję budynku. Z tego też powodu narażone są one na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, w tym na przykład deszczu. Odpowiednia hydroizolacja balkonu zapewni ochronę przed wodą, dlatego też jej wykonanie jest tak istotne. Warto zwrócić uwagę, że płytki, które kładziemy na balkonie, muszą być odporne na zmiany temperatury. Zimą może ona spadać do -20 stopni, podczas gdy latem często wynosi +30 stopni. Tak duże różnice mogą sprawić, że nieodpowiednie płytki zaczną się odspajać. Niewypełniona szczelina zacznie więc przepuszczać wodę pod okładzinę. Pierwszym krokiem do odpowiedniej hydroizolacji balkonu będzie więc zakup właściwych płytek.

Jak wygląda hydroizolacja balkonu?

Doskonałym materiałem, który pomoże w hydroizolacji balkonu, jest szlam mineralny. Nakładamy go bezpośrednio na warstwę betonową. Następnie, po około 10-12 godzinach od aplikacji szlamu, możemy zacząć układać na balkonie płytki ceramiczne. Pomiędzy płytą balkonu, a ścianą budynku, należy położyć taśmę uszczelniającą. Pomiędzy ścianę, a płytki, musimy również wsunąć sznur dylatacyjny. Taka metoda stosowana jest najczęściej, jednak to, jak będzie wyglądać hydroizolacja balkonu w naszym przypadku, zależy przede wszystkim od materiałów, jakimi chcemy wyłożyć balkon. Bardzo istotne jest również określenie, czy balkon posiada odpowiedni spad.

Samodzielnie czy z ekipą?

Hydroizolacja balkonu może być, teoretycznie, wykonana we własnym zakresie. Poradzą sobie z nią osoby, którym nieobce są remonty czy praca z materiałami budowlanymi. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na skorzystać z pomocy fachowców. Powodem jest fakt, iż odpowiednia hydroizolacja balkonu zależy nie tylko od właściwych materiałów, ale również precyzji wykonywanych prac. Pominięcie jakiegokolwiek etapu może skutkować tym, że nasz balkon nie będzie dobrze przygotowany na deszcz czy śnieg.

Similar Posts