Porady

Dlaczego płytki na balkonie pękają i odpadają?

Dlaczego płytki na balkonie pękają i odpadają?

Odpadające płytki na balkonie, tarasie czy schodach zewnętrznych to niezwykle częsty problem, z którym borykają się użytkownicy tego typu konstrukcji. Skutki zniszczonej posadzki ceramicznej nie tylko wpływają na estetykę, ale także poważnie zagrażają ich konstrukcjom. Podpowiadamy więc, jakie są najczęstsze przyczyny pękających płytek oraz jak uporać się z tym problemem.

Jakie są przyczyny odpadających płytek na balkonach i tarasach?

Pękające i odpadające płytki na tarasach i balkonach wynikają przede wszystkim ze źle dobranych materiałów. Powinny być one w pełni odporne na działanie niszczących czynników atmosferycznych. 

Kolejnym powodem odpadania płytek może być także nieodpowiednio wykonana oraz nieszczelna hydroizolacja posadzki, powodująca, że woda z konstrukcji balkonu nie jest odprowadzana i wnika w jej głąb (najczęściej wodna wnika przez pękające fugi).

Przyczyną jest także sam sposób montażu posadzki ceramicznej za pomocą tradycyjnej zaprawy klejowej przeznaczonej do wewnątrz. Nie zapewnia ona bowiem odporności na naprężenia termiczne oraz konstrukcyjne – jest mało elastyczna. Czego efektem są widoczne pod postacią pękania, luzowania się, a ostatecznie odpadania płytek ceramicznych. 

Jak uniknąć pękających płytek?

Aby uniknąć odpadania płytek na balkonach i tarasach trzeba się przede wszystkim pozbyć przyczyn tego zjawiska. Należy zadbać o właściwe materiały, czyli mrozoodporne płytki o niskiej nasiąkliwości (poniżej 3%). 

Następnie odpowiednio wykonać w pełni szczelną i spełniającą swoje zadanie w 100% hydroizolacje, a także właściwie wykończyć strefę okapową. Warto również przemyśleć wybór technologii – przykładowo zmianę montażu posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej, na rzecz technologii posadzki wentylowanej. Jest ona bowiem o wiele lepiej przystosowana do naszego klimatu, gdyż nie opiera się na sztywnych połączeniach, które pod wpływem naprężeń pękają.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się problemu z pękającymi i odpadającymi płytkami?

Pozbycie się odpadających płytek z balkonu wymaga przeprowadzenia prac remontowych, które generują koszty, jednak zapewnią nie tylko estetyczne wykończenie powierzchni zewnętrznych, ale także zapobiegną o wiele poważniejszym skutkom tego zjawiska. W tym przypadku remont balkonu i wymianę posadzki na wentylowaną uniesioną składa się z czterech etapów. 

Usunięcie starej posadzki 

Z powierzchni, której występuje problem odpadających płytek, należy w pierwszej kolejności usunąć je wraz z elementami obróbki blacharskiej, a następnie dokładnie ją oczyścić i wyrównać.

Montaż profili 

Kolejnym krokiem jest wykonanie nowej strefy okapowej. W tym przypadku polecamy zastosowanie profili okapowych marki Renoplast, które nie tylko są proste w montażu, ale także w pełni odporne na korozję. A dzięki specjalnie wyprofilowanemu kształtowi idealnie odprowadzają wodę na zewnątrz.

Wykonanie poprawnej hydroizolacji

Wykonanie hydroizolacji, która w przypadku posadzki wentylowanej podniesionej wymaga zastosowania membrany EPDM lub PVC, należy rozpocząć od rozłożenia jej na całej powierzchni konstrukcji. Następnie powinna ona zostać przyklejona/zgrzana w miejscu styku z profilami okapowymi, dla zachowania pełnej ciągłości między nią a strefa okapową. Wywinięcie na ścianę (min 15 cm) wykonuje się w sposób podobny jak przy tradycyjnej papie. 

Układanie nowych płytek

Ostatni krok to układanie płytek. Posadzkę wentylowaną uniesioną wykonuje się z wykorzystaniem specjalnych podkładek, np. SMART dostępnych również w ofercie marki Renoplast, które zapewniają im stabilną podporę przy jednoczesnym zachowaniu pod płytkami wolnej przestrzeni. Prace rozpoczynamy od wybranego narożnika, pamiętając przy tym o zapewnieniu podparcia dla płytek w 8 punktach – 4 narożnikach oraz na każdej połowie ich długości (w przypadku najpopularniejszych obecnie płytek o wymiarach 60×60 cm).

Podsumowując, aby rozwiązać problem związany z odpadającymi płytkami, należy wykonać remont całej konstrukcji, zwracając przy tym uwagę na dobór odpowiednich materiałów oraz najnowszych, dostępnych technologii. 

Similar Posts