Fauna i flora

Pchły – co powinieneś o tym wiedzieć?

pchły u czworonogów

Pchły większości osób kojarzą się z brudem i brakiem higieny. Tymczasem okazuje się, że nawet najbardziej zadbany pies czy kot może złapać takiego pasażera na gapę. Co gorsza – pozbycie się tych pasożytów wcale nie jest takie łatwe. Co powinieneś wiedzieć o pchłach?

Rodzaje pcheł – które spotyka się najczęściej?

Pchły, zaraz obok kleszczy, są największą zmorą wszystkich miłośników psów i kotów. Te niewielkie, bezskrzydłe owady żywią się krwią, są żywicielami pośrednimi tasiemca i mogą przenosić wiele chorobotwórczych drobnoustrojów. Istnieją trzy najczęściej spotykane rodzaje pcheł: pchła kocia (Ctenocephalides Felis), pchła psia (Ctenocephalides Canis) i pchła ludzka (Pulex Irritans). Oprócz nich można spotkać także  Choć nazwy wskazują na konkretne gatunki, nie oznacza to, że pies nie może złapać pchły kociej, a kot psiej.

Najczęściej spotykaną, zarówno u kotów, jak i u psów, jest pchła kocia, która atakuje aż 80 procent zakażonych czworonogów. Duży problem stanowi także szybkość rozmnażania – w ciągu 100 dni, samica pchły może składać od 24 do nawet 50 jaj dziennie, które rozsiewane są nie w sierści zwierzęcia, a w jego otoczeniu. W efekcie, gdy już czworonóg złapie pchły, często jest już za późno. Wówczas już całe mieszkanie wymaga solidnego czyszczenia i odpchlenia, a wszystkie koce, legowiska, dywany i prześcieradła powinny zostać natychmiast wyprane.

Ugryzienia pcheł, oprócz dyskomfortu i bolesnych, swędzących zaczerwienień mogą prowadzić także do poważnych reakcji alergicznych u psów i kotów.

Jak uniknąć inwazji pcheł?

Podstawową zasadą jest zabezpieczenie zwierząt i środowiska, w którym przebywają. Ochrona przeciwpchelna i przeciwkleszczowa w formie kropel na kark lub specjalnych obroży, powinna być stosowana przez cały rok, bez przerw. To sprawi, że nawet jeśli twój czworonóg będzie miał kontakt z innym zapchlonym zwierzęciem, nie zostanie zaatakowany przez te pasożyty. Warto dbać także o utrzymanie czystości w domu oraz częste czyszczenie legowisk.

Jeśli już borykasz się z tym problemem, a pchły na dobre zadomowiły się w twoim mieszkaniu, konieczne będzie dobranie odpowiedniego środka zarówno dla zwierzęcia, jak i do czyszczenia otoczenia, który pozwoli pozbyć się zarówno jajeczek, jak i dorosłych form pasożyta. Należy starannie wyczyścić podłogi, dywany, a także łóżka, kanapy i inne meble oraz wyprać wszystkie psie zabawki oraz tekstylia. Warto kuracją objąć nie tylko dom, ale także samochód, w którym lubią skrywać się pchły.

Bibliografia znajduje się pod adresem:

https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/pchly/

Similar Posts