Porady

Pompa do studni – do czego jest potrzebna?

Pompa do studni – do czego jest potrzebna?

Studnia głębinowa to świetny sposób pozyskiwania wody, który często wykorzystywany jest w gospodarstwach, czy na działkach. Wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest czerpanie wody z wodociągów. Do budowy studni potrzebne jest nie tylko pozwolenie urzędu, ale również narzędzia i wiedza, które pozwolą wybudować bezawaryjnie działającą studnię. 

 

Pompa do studni jak działa?

Wykopanie dołu o odpowiedniej głębokości i dotarcie do źródła wody to tylko połowa sukcesu. Pompa do studni głębinowej jest konieczna, by woda miała szansę dostać się do rąk użytkowników studni. Działanie pompy opiera się na ciśnieniu wewnątrz urządzenia, w czym kluczową rolę odgrywa powietrze. Dzięki różnicom ciśnienia pompa automatycznie dostosowuje swoją aktywność, włączając się, kiedy ciśnienie jest minimalne, i wyłączając, kiedy osiągnie maksymalny poziom. To urządzenie bezpieczne i skonstruowane tak, by służyć przez długi czas. Warto jednak pamiętać o tym, że każda pompa do studni posiada określony okres działania i co jakiś czas należy ją wymieniać. 

 

Jaką pompę głębinową wybrać?

Ze względu na głębokość posiadanej studni, pompy dzielą się na dwa rodzaje:

  • Pompa Hydroforowa, nazywana inaczej powierzchniową, to narzędzie montowane na powierzchni. Zasięg działania hydroforu to 8 metrów.
  • Pompa głębinowa służy do wydobywania wody z głębokości powyżej 8 metrów. 

Chociaż pompy hydroforowe są tańsze i mniej skomplikowane, to bardzo często konieczne jest sięgnięcie po drugi rodzaj. Taka pompa pracuje ciszej i nie wymaga zalewania, co stanowi duże zalety. Nawet jeśli zdecydujesz się na pompę głębinową, wybór również nie jest prosty, ponieważ wszystko zależy od rodzaju studni. Studnie kopane wymagają pomp z funkcją chłodzenia, a przy studniach wierconych istotna jest średnica otworu, która decyduje o rodzaju pompy. Dla osoby niebędącej specjalistą wybór może być trudny, dlatego warto skorzystać z rady fachowca!

 

Pompa do studni głębinowej cena

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są pompy hydroforowe, które można dostać za około 400 zł, a maksymalny koszt dochodzi średnio do 3 tysięcy. Z kolei pompy głębinowe to większy wydatek. Najtańsze narzędzia głębinowe również kosztują około 400 zł, ale ich cena może sięgać nawet kilkunastu tysięcy! Cena zależna jest nie tylko od rodzaju pompy, materiałów, ale również wydajności urządzenia. Do ceny należy również doliczyć koszt montażu. Droższa pompa z pewnością posłuży dłużej, jednak i tak po upływie pewnego czasu trzeba będzie ją wymienić na nowy model. 

Similar Posts