Porady

Rekuperacja – najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej

Rekuperacja – najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej

Rekuperacja to energooszczędny, korzystny dla zdrowia (i portfela) sposób wentylacji pomieszczeń. Czy warto zainstalować rekuperator? Jakie korzyści daje rekuperacja? Odpowiadamy na te pytania poniżej!

Rekuperator to urządzenie służące do wentylacji mechanicznej, które jednocześnie umożliwia odzysk ciepła. Podczas gdy działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej opiera się na ciągu powietrza wytworzonym przez kominy, rekuperacja pozwala na kontrolowanie jego ruchu umożliwiając jednocześnie odzyskanie ciepła i ponowne jego wykorzystanie. Porównanie obu typów wentylacji wypada na niekorzyść tej tradycyjnej. Często skutkuje wychłodzeniem domu, niewystarczającym usuwaniem wilgoci z pomieszczeń i, przez nawiewniki w oknach, przepuszczaniem hałasu z zewnątrz do środka. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rekuperacji.

Rekuperacja. Jakie ma zalety?

Ponowne wykorzystanie energii, na które pozwala rekuperacja, niesie za sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim przekłada się na mniejsze zużycie paliwa na cele grzewcze. Świeże powietrze z zewnątrz wystarczy bowiem jedynie dogrzać. Niesie to za sobą także, co oczywiste, oszczędności na ogrzewaniu.

Zainstalowany system rekuperacji pozwala także spełnić wymogi dotyczące energooszczędności budynków. Od 2021 roku zaostrzeniu uległy Warunki Techniczne dla osób, które chcą budować lub modernizować swój dom. W związku z tym budynki muszą wykorzystywać wyłącznie skuteczne metody izolacji, ogrzewania i… wentylacji. Wentylacja mechaniczna pomaga osiągnąć wartości wymagane w tzw. Standardzie WT2021. Ale to nie wszystkie jej zalety.

Jedną z najważniejszych jest jej wpływ na zdrowie. Rekuperator pozwala na filtrowanie powietrza, usuwanie z niego szkodliwych pyłów zawieszonych będących składnikiem smogu czy, wreszcie, pozbywanie się z pomieszczeń nadmiaru wilgoci. Zapobiega także rozwojowi pleśni i zagrzybieniu pomieszczeń, zmniejsza ilość kurzu i alergenów w powietrzu, a dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów – stanowi barierę dla przedostających się do środka wirusów i bakterii.

System rekuperacji zwiększa też komfort na co dzień. Wymiana zużytego, wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza zachodzi non stop niezależnie od pogody i pory roku panującej na zewnątrz. Co więcej, przy tego rodzaju wentylacji nie tworzą się przeciągi.

Poprawia się także mikroklimat pomieszczeń – wilgotność względna, temperatura, świeżość i czystość powietrza.

Przy rekuperacji nie ma potrzeby budowania kominów wentylacji grawitacyjnej ani kupowania okien wyposażonych w specjalne nawiewniki. Co więcej, w Polsce istnieją firmy, które profesjonalnie i od wielu lat zajmują się montażem instalacji rekuperacji, a także pomagają w doborze odpowiedniego urządzenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie defro.pl/rekuperacja.

Similar Posts