Porady

Skąd wziął się trend na bungalowy?

Osoby rozważające budowę domu coraz częściej mają okazję słyszeć o zaletach bungalowów. To domy parterowe, które do niedawna kojarzyły się głównie z zabudową w Indiach. Co spowodowało, że bungalowy stały się trendem także w Europie, w tym w Polsce? Okazuje się, że dom typu bungalow ma mnóstwo zalet.

Czym charakteryzuje się dom typu bungalow?

Europejski bungalow to jednokondygnacyjny budynek, który zwraca uwagę lekką konstrukcją i niezwykle estetycznym wyglądem. Bungalowy zazwyczaj mają piękne werandy i stosunkowo duże okna, które sprawiają, że domy tego typu pozytywnie wyróżniają się na tle innych, zwłaszcza jeśli idą w parze z ładnie zaprojektowanymi ogrodami.

Wnętrze bungalowu jest projektowane w taki sposób, by rozkład pomieszczeń był maksymalnie funkcjonalny, a pomieszczenia dobrze oświetlone naturalnym światłem słonecznym. Z tego względu bungalow przeważnie ma kształt litery T lub L. Z kolei materiały wykorzystywane do budowy bungalowu to najczęściej drewno i prefabrykaty, co korzystnie wpływa na koszty inwestycji.

Dlaczego bungalowy coraz częściej pojawiają się w Polsce?

Domy parterowe rodem z Indii pozornie nie pasują do polskiego stylu zabudowy, gdzie stosuje się głównie cegłę, beton lub pustaki, a powstałe domy mają prostokątną konstrukcję i często okazały rozmiar. Na przestrzeni lat trendy budowlane bardzo się jednak zmieniły, na co wpływ miały między innymi: rozwój technologii, zmiana stylu życia (wielopokoleniowe rodziny mieszkające w jednym domu to obecnie rzadkość) oraz wzrost kosztów budowy spowodowany inflacją. Zgrabne, często luksusowe i niezwykle funkcjonalne bungalowy dostępne w przystępnych cenach zauroczyły Polaków. Nic dziwnego, że zdobywają coraz większą popularność, głównie wśród młodych małżeństw.

Warto również wspomnieć, że bungalowy w Polsce można spotkać także w miejscowościach turystycznych, na przykład nad morzem. Estetyczne domki na wynajem świetnie komponują się z pięknem natury i przyciągają turystów jak magnes. Co ciekawe, bungalowy pojawiły się w Europie dopiero w XX wieku i były znane wyłącznie jako domki letniskowe.

Korzyści płynące z mieszkania w bungalowie

Dobrze zaprojektowany bungalow łączy w sobie mnóstwo korzyści, dzięki którym prowadzenie domu staje się dużo prostsze. Dom parterowy z dużą werandą stanowi bardzo przyjemne miejsce do życia, a do tego budynek jest funkcjonalny. Pierwsze korzyści widać już na etapie budowy, gdyż budowa parterowego domu jest zwykle dużo tańsza od budowy domów piętrowych. Co więcej, bungalowy powstają stosunkowo szybko, co przyspiesza czas przeprowadzki do wymarzonego domu.

Bungalow może mieć bardzo zróżnicowany metraż, dzięki czemu każdy może znaleźć projekt idealny dla siebie. Więcej o bungalowach przeczytasz tutaj: https://elementarzprojektanta.pl/za-co-kochamy-bungalowy-projekty-domow-parterowych-coraz-bardziej-popularne-wsrod-inwestorow/.

Czy bungalow jest dla każdego?

Dom typu bungalow nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla dużych rodzin ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wielkość domów parterowych ogranicza powierzchnia działki, dlatego czasami lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. W rozważaniach nad najlepszą opcją pomocny będzie doświadczony architekt.

Similar Posts