Porady

Jak dobrać pilota do bramy?

Jak dobrać pilota do bramy

Wydaje się to łatwe. Tylko w teorii. Do każdego napędu, a tak właściwie do każdego radioodbiornika na rynku można znaleźć kilka, kilkanaście, a czasami tylko jeden model pilota, który będzie do niego pasował. Czasami nie masz żadnego wyboru. Na przykład do radioodbiorników Normstahl. Mogą być zaprogramowane tylko piloty Normstahl dwu- lub cztero-kanałowe, lub ich zamienniki. Tak samo jest z pilotami do bramy Sommer, Marantec 868 MHz oraz Hormann HET/S24. Z tym że te ostatnie nie mają nawet żadnych zamienników. We wszystkich wymienionych przypadkach można kupić ten sam model pilota do bramy, który aktualnie ma zastosowanie do napędu. Należy jednak uważać, ponieważ często zupełnie niespójne ze sobą piloty mają podobne lub wręcz tak samo wyglądające obudowy. Mogą się też różnić takimi szczegółami jak kolor obudowy lub przycisków. 

Pilota do bramy najpierw trzeba zaprogramować

Żaden pilot do bramy nie będzie działał, gdy tylko wyjmiesz go z pudełka. Każdy model należy najpierw zaprogramować. Zazwyczaj jest to związane z koniecznością dostępu do radioodbiornika w centrali sterującej bramą. Często jest on dodatkowo zabezpieczony za pomocą odpowiedniego kodu. Gdy go nie znasz, to nie masz możliwości zaprogramowania pilota do bramy. Gdy myślisz o zakupie takiego urządzenia do otwierania bramy osiedlowej, to przede wszystkim musisz się skontaktować z administracją. Jej pracownik powinien Cię poinformować o tym, jaki pilot będzie odpowiedni do tego konkretnego napędu, który jest zainstalowany w bramie osiedlowej. 

Większość pilotów do bram działa w systemie  kodowania dynamicznie zmiennego. Znaczy to, że przy każdym zastosowaniu pilot emituje inny sygnał, który zmienia się według pewnego algorytmu. Odbiornik został zaprogramowany w ten sposób, że wie, jaki musi być następny sygnał do pilota. Jest to o wiele bardziej bezpieczne niż kodowanie stałe, które opiera się na tym, że każdy użycie pilota do bramy powoduje wygenerowanie oraz odczytanie w centrali napędu identycznego sygnału. Wtedy niestety łatwo jest go skopiować.

Ważne są również radioodbiorniki

Do każdej bramy podłączony jest radioodbiornik. Czasem do kilku bram, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, podłącza się tylko jeden radioodbiornik zamiast kilku. Gdy szukasz pilota do swojej bramy, to zupełnie nie liczy się producent, model bramy, czy model napędu. Ważny jest tylko model i producent radioodbiornika. To właśnie on jest odpowiedzialny za odbieranie sygnału z pilota, przekazywanie go do centrali stresującej, która wprawia bramę w ruch.

Similar Posts